Antivirüs Programınızın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız?

0
1375
Antivirüs Programınızın Çalışıp Çalışmadığını Nasıl Anlarsınız

Antivirüs Programınızı Test Etme

Virüsten koruma yazılımınızın (Antivirüs Programı) çalışmasını sağlamanın en kolay yolu, EICAR sınama dosyasını kullanmaktır. Güvenlik ayarlarınızın Windows’ta doğru yapılandırıldığından emin olmak da iyi bir fikirdir.

EICAR Test Dosyası

EICAR test dosyası, Avrupa Bilgisayar Antivirüs Araştırma Enstitüsü ve Bilgisayar Antivirüs Araştırma Kurumu tarafından geliştirilen bir virüs simülatörüdür. EICAR, virüsten koruma yazılımlarının çoğunun imza tanım dosyalarına özel olarak test etmek amacıyla dahil ettiği virüs içermeyen bir kod dizisidir. Bu nedenle, virüsten koruma uygulamaları bu dosyaya bir virüsmüş gibi yanıt verir.

Herhangi bir metin düzenleyiciyi kullanarak kolayca kendiniz bir tane yaratabilir veya EICAR web sitesinden indirebilirsiniz. Bir EICAR test dosyası oluşturmak için, Not Defteri gibi bir metin düzenleyiciyi kullanarak aşağıdaki satırı kopyalayıp boş bir dosyaya yapıştırın:

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Dosyayı EICAR.COM isminde kaydedin.  Etkin korumanız düzgün çalışıyorsa, dosyayı kaydetme eylemi bir uyarı tetiklemelidir. Bazı virüsten koruma uygulamaları (Antivirüs Programı), dosyayı kaydedildiği anda hemen karantinaya alır. 

Sizin için hazırladığımız, Windows 10 için En İyi Antivirüs Nedir? (Windows Defender Yeterli mi?) makalemizi inceleyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here