Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar

0
878

Mevsim değişimlerde ve kış ayların etkisiyle hasta olma olasılığımız yüksektir. Bir çoğumuz ise ilaç kullanmak yerine doğal bitkisel ürünlerle hastalıklarını azaltmak istiyor. Bu konumuzda öksürüğe iyi gelen bitkisel çaylardan bahsedelim.

Öksürük için iyi gelen bitkisel çaylar nelerdir. Nasıl hazırlamamız gerekir. Kısaca anlatayım.

Ihlamur Çayı

Öksürük dediğimizde aklımıza ilk ıhlamur çayı gelmektedir. Ihlamur çayının sadece öksürüğe değil ağrı kesici ve iltihap önleyici bileşenleri bulunmaktadır. Kaynamış suda ıhlamur atarak demleyelim. Ihlamur çayına sakın şeker ilave etmeyiniz. Şeker yerine ıhlamur çayı biraz soğuduktan sonra bal ilave etmeniz daha faydalıdır. Ihlamur çayını günlük 2 veya 3 bardak tüketebilirsiniz.

Zencefil, Karabiber, Bal, Tarçın, Limon

  • 1 çay kaşığı toz zencefil
  • 1 çay kaşığı toz karabiber
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı toz tarçın
  • yarım limon

Yukarıdaki yazdığım listede olanların hepsini karıştırıp macun haline getirelim. Bu karışımı öğün aralarında tüketmelisiniz.

Ekinezya Çayı

Ekinezya bitkisi çoğunlukla nezle, grip gibi hastalıklardan korunma amacıyla kullanılır. Araştırmalara göre ekinezya bitkisi boğaz ve akciğer iltihabın açtığı sorunlara karşı engellediği görülmüştür. Ekinezya bitkisini kaynamış suda demleyerek ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave ettikten sonra günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

Kuru veya Taze Ayva Yaprağı

Ayvanın meyvesi ve yaprakları yıllardan beri öksürük için kullanılır. Boğaz yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Ayvanın çiçek ve yaprak kısımlarını demleyiniz. Taze yapraklar için 4-5 dakika kuru yapraklar için 10-15 dakika demleyerek günde 2-3 bardak şeker ilave etmeden tüketiniz.

Meyan Kökü

Meyan kökü özellikle balgamlı öksürükte çok başarılırdır. İltihapları da yok eder. Meyan kökü çayı için bir bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı kurutulmuş meyan kökünü demleyiniz. Günde 2 bardak tüketebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here