Windows’da iOS Uygulama Geliştirilir mi?

1
4610
Windows'da iOS Uygulama Geliştirilir mi?
Windows'da iOS Uygulama Geliştirilir mi?

“Windows’da iOS uygulama geliştirilir mi?”, bu bir çok yazılma yeni başlamış ve iOS platformuna yeni geçecek olan kişinin problemi. Bu yazımızda bunu değerlendirip, çözüm öneriler sunacağım.

Öncelikle bu sorunun cevabı hem evet hemde hayır. Öncelikle Windows ortamında iOS uygulama geliştirebilmeniz için Cross-Platform destekli sistemler kullanmalısınız.

Cross-Platform Nedir?

Cross-Platform çoklu yapı anlamına gelir. Yani bir uygulama yapıyorsunuz, bu uygulama Android, iOS, Windows Phone hatta Windows ve macOS için çalışabilir şekilde hepsinde uyumluluk gösteriyor. Tabii ufak tefek değişiklikler yapmanız gerekir. Fakat en önemlisi bir tane yazılan sistem tüm platformlara uyumluluk göstermesi.

Cross-Platform

Cross-Platform olan bir kaç sistem var hata fazla sistem var. Bunlar başlıca Xamarin, C# dili ile yazılan bir sistem.

Cordova, HTML + CSS + JavaScript ile webview mantığı ile yani tarayıcı mantığı ile çalın bir sistemdir. Arayüz geliştirmeleri hariç diğer işlemler Terminal (Siyah Ekran) ile yapılır.

Cordova – PhoneGap

Phonegap, HTML + CSS + JavaScript sistemlerini kullanan Cordova alt yapılı bir sistemdir. Cordova’dan farkı ise derleme, yayınlama birçok işlemini için bir arayüzü bulunmasıdır. Cordova gibi terminal ile işlem yapılması gerekmez.

ionic, yine Cordova alt yapısını kullanan bir sistem. Phonegap’den farkı tasarım ve arkaplanda kendi geliştirdiği sistemleri olmasıdır. Ayrıca kendi Studio programı vardır. Geliştirme daha kolaydır. Tabii ücretli!

React Native

React Native, aslında bu sistemde HTML + CSS + JavaScript yapısını kullanıyor. Fakat burada çok önemli bir ayrıntısı var. React Native bir webview sistemi değil. Tarayıcı gibi hareket etmiyor. Sistem yazılan kodları C++ ile normal yazılmış bir uygulama çeviriyor. Buda çok geniş kapsam sağlıyor. Özellikle değinmek gerekir, Facebook, Instagram gibi bir çok uygulamada React Native kullanılmıştır.

Diğer başka sistemlerde var, şimdi seçim sizin olsun biz konumuza dönelim.

Diyelim ki Windows işletim sisteminde iOS için bir uygulama geliştiriyorsunuz. Bunu tekrar dediğim gibi Cross-Platform bir sistem üzerinde yaptınız. Böyle bir imkanınız var. Fakat tek problem olan kısım ise siz bu uygulamayı nasıl test edeceksiniz veya nasıl App Store atacaksınız.

İşte problem burada başlıyor!

iOS için geliştirdiğiniz uygulamayı test etmeniz ve yayınlamanız için kesinlikle bir macOS işletim sistemli bir bilgisayara yani Mac bilgisayarlara ihtiyacınız var!

En önemlisi macOS işletim sistemi olmadan uygulamayı App Store atamazsınız. Bununda bir manası kalmaz. Çünkü App Store uygulamalar macOS işletim sisteminde bazı uygulamalar üzerinde App Store gönderiliyor. xCode gibi.

Fakat bununda bir çözümü var! Sanal makineler. Bir sanal makine programı indirip. macOS işletim sistemi kurabilirsiniz. Bu yöntemler geliştirmenizi test edebilirsiniz. Size tavsiyem eğer bu tarz bir işlem gerçekleştirme istiyorsanız. Windows geliştirdiğiniz uygulamayı durmadan macOS’a aktarmak ile uğraşmamamız. Bu kafanız karışmasına neden olur işler çıkılmaz yerlere sürüklenebilir. macOS’da kullandığınızı sistemi kurup “git” üzerinden geliştirmeniz. Bu sizin işinizi çözecektir.

macOS

Uyarmak gerekir ki sanal bilgisayara macOS kuracaksanız bir kaç önemli husus var. Bilgisayarınız işlemci, RAM gibi bir problemi olamaması gerekir. Yoksa bu işleriniz iyice zorlaştırır. Bu hem Windows’un hemde macOS’un kasmasına neden olur, buda işe yaramaz.

Geliştireceğiniz sistemi doğru seçin. Son haberlerinin araştırın. Bunu yapmazsanız geliştirdiğiniz uygulama bir yerden sonra elinizde kalır ve işe yaramaz hale gelir. Bu seçimde yardımcı olmak için sizlere kısa kısa yazılar ile bahsedeceğim.

Sanal Makinelerin En İyileri makalemizi inceleyebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here