Resim Yükleyerek Para Kazandıran Siteler

0
1851

Günümüz ek gelir olarak veya hobi olarak fotoğrafçılık yapan kişiler fazlasıyla bulunmaktadır. Fotoğrafçılıkta gelir elde etmek için bazıları düğün fotoğrafçı olarak ürün çekimi yaparak kazanç elde ediyorlar. Bazı fotoğrafçılar ise dijital ortamda gelir elde etmektedir. Peki resim yükleyerek para nasıl kazanılır.

İnternet ortamında stok fotoğraf siteleri bulunmaktadır. Fotoğrafçılar çektikleri fotoğrafları veya grafik tasarımcılar tasarladığı çizimlerini bu sitelere yükleyerek para kazanıyorlar. Peki bu siteler hangileri birkaç tanesini sizlerle paylaşacağım.

Tabi siteleri sizlerle paylaşmadan önce her resmi yükleyip para kazanma olmuyor bazı şartlar gerekmektedir. Bunları kısaca anlatayım. Genel olarak sitelerin isteği şartları yazacağım.

  1. Çektiğiniz fotoğraflar kaliteli olmalıdır. Yüksek boyutlarda net fotoğraflar istenmektedir.
  2. Fotoğraflarda telif hakkı olan ürünler olmamalıdır. Örn: marka isimleri, marka logoları, patentli şekiller (örn: iphone telefonun orta tuşu patentli şekildir.)
  3. Fotoğraflarınız en az 4 MB olmalıdır.
  4. Fotoğraflarınızda kullandığınız modellerin izin belgeleri gerekmektedir. 18 yaş altı ve üstü izin belgeleri sitelerde bulunmaktadır.
  5. Fotoğraflarınızda çektiğiniz mekanlarda otel, avm, hastane vb. mülk yerlerinde izin belgesi olmalıdır.

Kısaca bu tür şartlar bulunmaktadır. Ne kadar kaliteli telifsiz çekimleriniz olursa resimlerin kabul etme olasılığı yüksektir. Yoksa tek bir sorunda bile onaylanmıyor.

Şimdi gelelim bu tür siteler hangileri bir kaç tane sizlere paylaşacağım.

 

  1. iStock 
  2. Shutterstock
  3. Adobe Stock
  4. 123rf

Tavsiye edeceğim dört adet site bunlardır. Hangisi daha çok kazandırır diye sorarsanız bu farklılıklar vardır. Bazı sitede resimler çok satılır ama ücreti az olur. Bazı sitede resim az satılır ama satış fiyatı diğerine göre biraz daha fazladır.

Umarım sizlere faydalı olmuştur. Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here