IMEI nedir? Mobil kimliğinizin sırları ve neden bilmeniz gerekir

0
510

IMEI yeni akıllı telefonlar değil, eski telefonlarda da var. Bu benzersiz bir sayısal tanımlayıcıdır. Terim, (International Mobile Equipment Identity) Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği’nden geliyor, çünkü gerçekten de mobil cihazların tanımlanması için uluslararası olarak kullanılıyor. Cihazımızın dünya çapında başka hiçbir özelliği bulunmayan IMEI ve bağlantı gerçekleştiğinde otomatik olarak şebekeye gönderilir.

Cihazın benzersiz tanımlayıcısı olarak, ağın size iletişim kurmanız için gerekli verileri sağlaması için hizmet eder; ancak buna ek olarak, örneğin hırsızlık durumunda bir cihaz kilidi uygulamasına da hizmet eder. Yetkili makamlara şikayette bulunmak için de anahtar veriler olacaktır. Bir cihazın IMEI’si 15 basamaktan oluşur ve her birinin bir anlamı vardır.

IMEI Numarasının Anlamı Nedir?

İlk altı rakam TAC veya Tip Tahsis Koduna karşılık gelir; bunlardan ilk ikisi, satılan cihazı düzenlemekten sorumlu organizasyon olan RBI‘yi ülkeyi belirtir. Bir sonraki ikisi, cihazın üreticisine karşılık gelen FAC veya Son Montaj Kodu ve diğer altı rakam, cihazın SNR‘sine veya seri numarasına karşılık gelir. Son olarak, doğru bir IMEI olduğunu doğrulamaya yarayan doğrulayıcı kod olan son bir rakam vardır.

IMEI nedir? Mobil kimliğinizin sırları ve neden bilmeniz gerekir

IMEI, uluslararası benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bu nedenle, onunla dünyanın herhangi bir yerinde bir cihazın kaybını veya çalınmasını yetkili makamlara bildirebiliriz. Ayrıca, diğer teknolojiler mevcut olmasına rağmen, kayıp durumunda uzak kilit uygulamamıza yardımcı olacağını ve izinsiz kullanımdan kaynaklanan sorunları önlemek için IMEI ile bildirmek şarttır.

IMEI nedir? Mobil kimliğinizin sırları ve neden bilmeniz gerekir

IMEI Nasıl Öğrenirim?

Satın aldığınız kutuya kontrol edebilirsiniz, ayarlardan Cihaz Bilgilerinden ya da sayısal tuş takımı *#06# aramasından öğrenebilirsiniz. Bu kod, bir Android akıllı telefon ya da iPhone olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir üreticinin herhangi bir modeli için geçerlidir ve aynısı tabletler için de geçerlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here