Google’dan 600 Milyon indirmeye sahip geliştirici yasaklama

Google, popüler bir Çinli geliştiriciyi Google Play Store’dan yasaklıyor. BuzzFeed ve güvenlik araştırmacıları geliştiricinin reklam sahtekarlığı yaptığını ve kullanıcı izinlerini kötüye kullandığını öğrendikten sonra sistematik olarak uygulamalarını kaldırıyor . Bir kısmı Baidu’ya ait olan Çinli geliştirici DO Global’in, diğer sahte uygulamaların yanı sıra, gelir elde etmek için sahte reklam tıklamaları ürettiği tespit edildi.

Kullanıcıları ve reklam verenleri ciddiye alma sorumluluğumuzu alıyoruz ve küresel yolsuzlukla mücadele etmek ve suistimalle mücadele etmek için araçlara ve kaynaklara yatırım yapıyoruz.

Kötü niyetli davranışları aktif olarak araştırıyoruz ve ihlaller tespit ettiğimizde, geliştiricinin uygulamalarını AdMob ile para kazanma veya Play’de yayınlama yeteneğinin kaldırılması da dahil olmak üzere harekete geçiyoruz,dedi .

Google, DO Global’in tamamen yasaklandığını resmen onaylamadı, ancak The Verge’inBuzzFeed raporunun doğru olduğunu biliyor .

Araştırmacılar, bir kullanıcı uygulamayı kapalı tuttuğunda bile arka planda çalışacak sahte reklam tıklama kodunu içerecek şekilde en az altı uygulama buldu. DO Global’in daha önce Play Store’da, çoğu “Pic Tools Group” gibi diğer geliştirici adları altında listelenen yaklaşık 100 uygulaması vardı. BuzzFeed , 46’sının gittiğini bildirdi.

Kontrol Noktası kendi araştırmalarında yazdığı zararlı aktörler reklam ajansları karşı hileli aktivitelerden sonra neden reklam geliri çok yüksek bir gelir üretebilir bir dünyada, bu şaşırtıcı değil. Kötü niyetli bir kampanyayı araştırırken ‘parayı takip et’ iyi bir kuraldır. BuzzFeed’in onlarla iletişim kurmasından sonra uygulamalara baktı ve geçen hafta bulgularını yayınladıktan sonra Google harekete geçti.

Bu, Google’ın ihlaller için büyük bir uygulama grubunu kaldırmak zorunda kaldığı ilk durum değildir. Geçen yıl Check Point porno reklamları görüntülenen uygulamalardan içerdiği kötü niyetli bir hata buldum sonrasında Google Play Store’dan 60 oyunlar silindi. Oyunların çoğu çocuklara yönelikti.

Ahmet Berat Adıgüzel

2006 yılından itibaren bilgisayar ile ilgilenmeye başladım. Araştırma ve deneme yanılma yolları ile web tasarım ve programla adına bir çok dil ve yöntem öğrendim. Lise olarak Veri Tabanı Programcılığı okudum. Yüksekokul olarak ise Bilgisayar Programcılığı okudum. Tüm bilgi ve tecrübemi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir