Bilgisayarda Ekran Fotoğrafı Nasıl Çekilir (Resimli Anlatım) - Paylaşım Park
Bilgisayar ve MobilWindows

Bilgisayarda Ekran Fotoğrafı Nasıl Çekilir (Resimli Anlatım)

Bilgisayarda ekran fotoğrafı nasıl çekilir? Bazı durumlarda bilgisayar ekranının görüntüsünü almamız gerekiyor. Peki bunu nasıl yapabiliriz buna bakalım.

Öncelikle bilgisayar ekranının görüntüsü iki şekilde alabiliriz. Birincisi ekranın komple görüntüsü alma ikincisi ise sadece açık olan pencerenin görüntüsünü alma var.

Ekranın komple görüntüsünü almak için klavyemizde bulunan “Prt Sc Sys Rq” tuşuna bir defa basarak ekranın görüntüsünü kopyalamıştır. Ya da klavyemizden “Windows” tuşuna basılı tutup “Prt Sc Sys Rq” tuşuna basabilirsiniz. Aşağıdaki klavye resimde de görebilirsiniz.

Bu tuşa bir defa bastıktan sonra bilgisayarımızdan “Paint” programını açalım. Program açıldıktan sonra yapmamız gereken klavyeden “Ctrl+V” yaparak ekran görüntüsünü aktarır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “Ctrl+V” yaparak ekran görüntüsünü “Paint” programına aktardık. Bundan sonra ise aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sol üst tarafta bulunan “Dosya” menüsüne tıklayıp oradan “Farklı Kaydet” sekmesine geldiğinizde istediğiniz formatta resmi kaydedebilirsiniz.

Bilgisayarda ekran fotoğrafı alma bu şekildedir. İkincisi olarak sadece açık pencerenin ekran görüntüsünü almak için ise yine klavyemizden “Ctrl+Alt+Prt Sc Sys Rq” tuşlarına basarak sadece açık olan pencerenin görüntüsünü alır. Aldığımız görüntüyü yine aynı şekilde “Paint” programını açarak “Ctrl+V” tuşuna basıp sonrasında kaydedebiliriz.

Bilgi paylaştıkça anlam kazanır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu